Oyuna gir

Fiyat performans askerleri (yapay zeka destekli)

Dukak · · 204 görüntülenme · 10 cevap
Sırala: ♥ En beğenilen · Tarih
Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan

Chatgpt 18s düşündü

Sayfadaki güncel değerlere göre hesapladım. Her asker türü için ayrı ayrı 1.000.000 toplam kaynak harcandığını varsayıyorum; yani aşağıdaki ordular karma değil, tek tip askerden oluşuyor.

Hesapta:

  • Dört kaynak türünün toplam maliyetini kullandım.
  • Uygur için %15 asker maliyeti indirimini uyguladım.
  • Asker sayısını tam sayı tuttum, kalan kaynakla yeni asker alınamıyorsa onu kullanmadım.
  • Saldırı bonusu, komutan ve araştırma geliştirmelerini dahil etmedim.

### Hunlar

| Asker | Birim maliyeti | Alınan asker | Toplam saldırı |
| ---------- | -------------- | ------------ | -------------- |
| Yaya Er | 180 | 5.555 | 233.310 |
| Kalkanlı | 260 | 3.846 | 53.844 |
| Balta Çeri | 575 | 1.739 | 205.202 |
| Gözcü | 220 | 4.545 | 0 |
| Akan Çeri | 580 | 1.724 | 181.020 |
| Tarkan | 1.060 | 943 | 155.595 |
| Koçbaşı | 1.025 | 975 | 64.350 |
| Mancınık | 14.770 | 67 | 5.762 |
| Göçmen | 7.920 | 126 | 0 |
| Başbuğ | 53.680 | 18 | 810 |

Hunlarda en yüksek toplam saldırı gücü, bu hesapta Yaya Er ile 233.310.

### Göktürkler

| Asker | Birim maliyeti | Alınan asker | Toplam saldırı |
| -------------- | -------------- | ------------ | -------------- |
| Sü Eri | 245 | 4.081 | 130.592 |
| Kalkanlı Alp | 325 | 3.076 | 55.368 |
| Yalman | 560 | 1.785 | 146.370 |
| Yelme | 250 | 4.000 | 0 |
| Börü Atlısı | 620 | 1.612 | 141.856 |
| Tigin Süvarisi | 1.140 | 877 | 127.165 |
| Koçbaşı | 1.160 | 862 | 46.548 |
| Mancınık | 16.870 | 59 | 4.602 |
| Konar | 7.650 | 130 | 0 |
| Şad | 57.640 | 17 | 850 |

Göktürklerde en yüksek toplam saldırı gücü Yalman ile 146.370.

### Uygurlar

Uygurların %15 asker maliyeti indirimi uygulanmış birim maliyetleri üzerinden hesapladım.

| Asker | Normal birim maliyeti | İndirimli maliyet* | Alınan asker | Toplam saldırı |
| -------------- | --------------------- | ------------------ | ------------ | -------------- |
| Alp Eri | 160 | 136 | 7.352 | 191.152 |
| Mızraklı | 255 | 216,75 | 4.613 | 55.356 |
| Ay Teberlisi | 305 | 259,25 | 3.857 | 192.850 |
| Sızıcı | 195 | 165,75 | 6.033 | 0 |
| Hafif Süvari | 480 | 408 | 2.450 | 171.500 |
| Zırhlı Süvari | 970 | 824,50 | 1.212 | 135.744 |
| Koçbaşı | 1.005 | 854,25 | 1.170 | 52.650 |
| Ateş Mancınığı | 15.190 | 12.911,50 | 77 | 5.005 |
| Göçmen | 7.320 | 6.222 | 160 | 0 |
| Buyruk | 49.720 | 42.262 | 23 | 966 |

\*İndirimli maliyetler matematiksel olarak %15 indirim uygulanarak hesaplandı. Oyunda kaynak başına yuvarlama yapılıyorsa gerçek asker sayısı küçük farklılık gösterebilir.

### Üç boyun karşılaştırması

1\. Hun — Yaya Er

### 233.310 saldırı

5.555 asker

2\. Uygur — Ay Teberlisi

### 192.850 saldırı

3.857 asker · %15 maliyet indirimi dahil

3\. Göktürk — Yalman

### 146.370 saldırı

1.785 asker

Bu üç asker arasında 1 milyon kaynak başına en yüksek saldırı gücü Hun Yaya Er'de çıkıyor. Ancak bu, her boyun bütün askerleri arasında kesin en iyi savaş stratejisinin bu olduğu anlamına gelmez; hız, yem, savunma, taşıma ve askerlerin savaşta karşılaştığı birim türleri de önemlidir.

Önemli ayrıntı: Pusat Evi seviyesi saldırıyı artırdığı için, geliştirme seviyen yüksekse gerçek saldırı güçleri bu tablodan daha yüksek olur.

Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan

Uygurlarda bu yüzde 15 maliyet hemen mi işliyor yani tabloda zaten indirimli fiyat mı yazıyor.

Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan

Uygurların %15 asker maliyeti indirimini tamamen kaldırarak yeniden hesapladım. Bu kez Hun, Göktürk ve Uygur askerlerinin tamamında normal kaynak maliyetlerini kullandım.

Hesaplama yöntemi: 1.000.000 toplam kaynak ÷ bir askerin toplam maliyeti. Ondalıklı asker çıkamayacağı için asker sayısını aşağı yuvarladım.

Savunmada iki ayrı değer var: Piyade savunması (Pi) ve Süvari savunması (Sü).

### 1\. Uygur

| Asker | Asker sayısı | Saldırı | Pi savunma | Sü savunma |
| -------------- | ------------ | ------- | ---------- | ---------- |
| Alp Eri | 6.250 | 162.500 | 225.000 | 212.500 |
| Mızraklı | 3.921 | 47.052 | 274.470 | 290.154 |
| Ay Teberlisi | 3.278 | 163.900 | 157.344 | 131.120 |
| Hafif Süvari | 2.083 | 145.810 | 58.324 | 66.656 |
| Zırhlı Süvari | 1.030 | 115.360 | 87.550 | 113.300 |
| Koçbaşı | 995 | 44.775 | 35.820 | 79.600 |
| Ateş Mancınığı | 65 | 4.225 | 3.250 | 585 |
| Göçmen | 136 | 0 | 10.880 | 10.880 |
| Buyruk | 20 | 840 | 900 | 700 |

### 2\. Göktürk

| Asker | Asker sayısı | Saldırı | Pi savunma | Sü savunma |
| -------------- | ------------ | ------- | ---------- | ---------- |
| Sü Eri | 4.081 | 130.592 | 179.564 | 236.698 |
| Kalkanlı Alp | 3.076 | 55.368 | 264.536 | 209.168 |
| Yalman | 1.785 | 146.370 | 153.510 | 121.380 |
| Börü Atlısı | 1.612 | 141.856 | 80.600 | 109.616 |
| Tigin Süvarisi | 877 | 127.165 | 74.545 | 114.010 |
| Koçbaşı | 862 | 46.548 | 32.756 | 74.132 |
| Mancınık | 59 | 4.602 | 3.540 | 885 |
| Konar | 130 | 0 | 10.400 | 10.400 |
| Şad | 17 | 850 | 935 | 765 |

### 3\. Hun

| Asker | Asker sayısı | Saldırı | Pi savunma | Sü savunma |
| ---------- | ------------ | ------- | ---------- | ---------- |
| Yaya Er | 5.555 | 233.310 | 122.210 | 66.660 |
| Kalkanlı | 3.846 | 53.844 | 192.300 | 176.916 |
| Balta Çeri | 1.739 | 205.202 | 45.214 | 38.258 |
| Akan Çeri | 1.724 | 181.020 | 55.168 | 77.580 |
| Tarkan | 943 | 155.595 | 56.580 | 80.155 |
| Koçbaşı | 975 | 64.350 | 29.250 | 68.250 |
| Mancınık | 67 | 5.762 | 3.685 | 804 |
| Göçmen | 126 | 0 | 10.080 | 10.080 |
| Başbuğ | 18 | 810 | 720 | 540 |

Casus birimlerini tablolara almadım; savaşta doğrudan saldırı veya savunma gücü sağlamazlar.

### Sonuç: 1 milyon kaynakla en iyi birimler

### En yüksek saldırı

Hun — Yaya Er

### 233.310

1 milyon kaynak başına saldırı gücü

### En yüksek piyade savunması

Uygur — Mızraklı

### 274.470

1 milyon kaynak başına Pi savunması

### En yüksek süvari savunması

Uygur — Mızraklı

### 290.154

1 milyon kaynak başına Sü savunması

Önemli sonuç: Uygur'un %15 maliyet avantajını hesaba katmasak bile, Mızraklı savunma açısından en verimli birimlerden biri. Ancak saldırı için en yüksek ham kaynak verimi bu hesapta Hun Yaya Er'de çıkıyor.

Bu değerler yalnızca askerlerin temel özelliklerini karşılaştırır; sur, bina, araştırma ve diğer kabile bonuslarını içermez.

Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan

Şimdi Göktürkün ne avantajı var diye düşünmek lazım.

Mativra Er
18 ileti
🏹 İstanbul «Riddick» · Uygur · 1.075 nüfus
Kut Taşıyan

Bence asker çeşitliliği artabilir ve sunucu süresi artırılabilir araştırmalar daha geç açılabilir

Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan
Bence asker çeşitliliği artabilir ve sunucu süresi artırılabilir araştırmalar daha geç açılabilir

@Mativra Çeşitlilik iyi gibi fazlası acemi oyuncunun kafayı karıştırır. Süre kesinlikle artmalı bina basımını bitirip savaşmaya sadece odaklanan oyuncu yoktur.

seeyf Çoban
5 ileti
Kut Taşıyan

Güzel bir içerik olmuş eline sağlık. Bir de tahıl üretiminin bir sınırı olduğunu ve yan köylerden tahıl desteği almadığı bir durumda fiyat performans olarak hesaplatsaydın ne çıkardı acaba?

Uygurların %15 asker maliyeti indirimini tamamen kaldırarak yeniden hesapladım. Bu kez Hun, Göktürk ve Uygur askerlerinin tamamında normal kaynak maliyetlerini kullandım.
Hesaplama yöntemi: 1.000.000 toplam kaynak ÷ bir askerin toplam maliyeti. Ondalıklı asker çıkamayacağı için asker sayısını aşağı yuvarladım.
Savunmada iki ayrı değer var: Piyade savunması (Pi) ve Süvari savunması (Sü).
### 1\. Uygur
| Asker | Asker sayısı | Saldırı | Pi savunma | Sü savunma |
| -------------- | ------------ | ------- | ---------- | ---------- |

@Dukak

Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan
Güzel bir içerik olmuş eline sağlık. Bir de tahıl üretiminin bir sınırı olduğunu ve yan köylerden tahıl desteği almadığı bir durumda fiyat performans olarak hesaplatsaydın ne çıkardı acaba?
Uygurların %15 asker maliyeti indirimini tamamen kaldırarak yeniden hesapladım. Bu kez Hun, Göktürk ve Uygur askerlerinin tamamında normal kaynak maliyetlerini kullandım.
Hesaplama yöntemi: 1.000.000 toplam kaynak ÷ bir askerin toplam maliyeti. Ondalıklı asker çıkamayacağı için asker sayısını aşağı yuvarladım.
Savunmada iki ayrı değer var: Piyade savunması (Pi) ve Süvari savunması (Sü).
### 1\. Uygur
| Asker | Asker sayısı | Saldırı | Pi savunma | Sü savunma |

@seeyf Tahıl üretimi en fazla 130 k olur. Eğer %75 yaylak bonusu var ise bu sefer 100 level tarla ile 230 K tahıl üretirsin. Bu nedenle benim gözümde sorun olan tahıl üretimi değil.

10s düşündü

Arkunkut'un tablosundaki saldırı, Pi savunması, Sü savunması ve saatte tüketilen tahıl değerlerini esas alarak sıralayacağım.

Burada önemli olan asker başına güç değil, 1 tahıl tüketimine karşılık ne kadar güç sağladığıdır. Böylece tahıl üretimini zorlamadan güçlü bir ordu kurmak için hangi birimin daha verimli olduğunu görebiliriz.

  • Saldırı sıralaması: Saldırı gücü ÷ saatlik tahıl tüketimi.
  • Savunma sıralaması: Piyadeye karşı savunma (Pi) ve süvariye karşı savunma (Sü) ayrı ayrı ÷ saatlik tahıl tüketimi.
  • Casusları ve saldırı gücü olmayan göçmenleri sıralamaya almıyorum. Reisleri de normal savaş askerlerinden ayrı tutuyorum.

Aşağıdaki değerler tahıl başına güçtür; doğrudan toplam savaş sonucu veya kayıp hesabı değildir.

### 1\. Saldırı gücü / tahıl sıralaması

Yukarıdaki değer ne kadar yüksekse, asker tahılı o kadar verimli saldırı gücüne dönüştürür.

| Sıra | Asker | Boy | Saldırı / tahıl |
| ---- | -------------- | ------- | --------------- |
| 1 | Balta Çeri | Hun | 59 |
| 2 | Tarkan | Hun | 55 |
| 3 | Akan Çeri | Hun | 52,5 |
| 4 | Ay Teberlisi | Uygur | 50 |
| 5 | Tigin Süvarisi | Göktürk | 48,33 |
| 6 | Börü Atlısı | Göktürk | 44 |
| 7 | Yaya Er | Hun | 42 |
| 8 | Yalman | Göktürk | 41 |
| 9 | Zırhlı Süvari | Uygur | 37,33 |
| 10 | Hafif Süvari | Uygur | 35 |
| 11 | Sü Eri | Göktürk | 32 |
| 12 | Alp Eri | Uygur | 26 |
| 13 | Koçbaşı | Hun | 22 |
| 14 | Koçbaşı | Göktürk | 18 |
| 15 | Koçbaşı | Uygur | 15 |
| 16 | Mancınık | Hun | 14,33 |
| 17 | Mancınık | Göktürk | 13 |
| 18 | Mızraklı | Uygur | 12 |
| 19 | Ateş Mancınığı | Uygur | 10,83 |

Saldırı için sonuç: Tahıl verimliliği bakımından ilk üç sırada Hun askerleri var. Özellikle Balta Çeri, bir tahıl başına 59 saldırı gücüyle ilk sırada. Tarkan'ın saldırı gücü daha yüksek olsa da 3 tahıl tükettiği için verimliliği daha düşük.

### 2\. Piyadeye karşı savunma (Pi) / tahıl sıralaması

| Sıra | Asker | Boy | Pi savunma / tahıl |
| ---- | -------------- | ------- | ------------------ |
| 1 | Kalkanlı Alp | Göktürk | 86 |
| 2 | Mızraklı | Uygur | 70 |
| 3 | Kalkanlı | Hun | 50 |
| 4 | Ay Teberlisi | Uygur | 48 |
| 5 | Sü Eri | Göktürk | 44 |
| 6 | Yalman | Göktürk | 43 |
| 7 | Alp Eri | Uygur | 36 |
| 8 | Tigin Süvarisi | Göktürk | 28,33 |
| 9 | Zırhlı Süvari | Uygur | 28,33 |
| 10 | Börü Atlısı | Göktürk | 25 |
| 11 | Yaya Er | Hun | 22 |
| 12 | Akan Çeri | Hun | 16 |
| 13 | Hafif Süvari | Uygur | 14 |
| 14 | Koçbaşı | Göktürk | 12,67 |
| 15 | Koçbaşı | Uygur | 12 |
| 16 | Koçbaşı | Hun | 10 |
| 17 | Mancınık | Göktürk | 10 |
| 18 | Mancınık | Hun | 9,17 |
| 19 | Ateş Mancınığı | Uygur | 8,33 |

Piyade savunması için sonuç: Göktürk Kalkanlı Alp, tahıl başına 86 savunmayla açık ara önde. Sadece tahıl verimliliğine bakarsak en güçlü seçenek bu.

### 3\. Süvariye karşı savunma (Sü) / tahıl sıralaması

| Sıra | Asker | Boy | Sü savunma / tahıl |
| ---- | -------------- | ------- | ------------------ |
| 1 | Mızraklı | Uygur | 74 |
| 2 | Kalkanlı Alp | Göktürk | 68 |
| 3 | Sü Eri | Göktürk | 58 |
| 4 | Kalkanlı | Hun | 46 |
| 5 | Tigin Süvarisi | Göktürk | 43,33 |
| 6 | Ay Teberlisi | Uygur | 40 |
| 7 | Zırhlı Süvari | Uygur | 36,67 |
| 8 | Yalman | Göktürk | 34 |
| 9 | Börü Atlısı | Göktürk | 34 |
| 10 | Alp Eri | Uygur | 34 |
| 11 | Koçbaşı | Göktürk | 28,67 |
| 12 | Tarkan | Hun | 28,33 |
| 13 | Koçbaşı | Uygur | 26,67 |
| 14 | Koçbaşı | Hun | 23,33 |
| 15 | Akan Çeri | Hun | 22,5 |
| 16 | Hafif Süvari | Uygur | 16 |
| 17 | Yaya Er | Hun | 12 |
| 18 | Balta Çeri | Hun | 11 |
| 19 | Mancınık | Göktürk | 2,5 |
| 20 | Mancınık | Hun | 2 |
| 21 | Ateş Mancınığı | Uygur | 1,5 |

### Genel değerlendirme

En verimli saldırı: Hun Balta Çeri

### 59 saldırı / tahıl

Ardından Tarkan (55) ve Akan Çeri (52,5) geliyor.

En verimli piyade savunması: Göktürk Kalkanlı Alp

### 86 Pi / tahıl

En verimli süvari savunması: Uygur Mızraklı

### 74 Sü / tahıl

Bir ayrıntı önemli: Bu sıralama saatlik tahıl tüketimine göre ham verimliliği gösteriyor. Uygurların asker maliyet indirimi, eğitim süresi, sur bonusları ve savaşın diğer kuralları bu sıralamaya dahil değil. Ayrıca Pi ve Sü farklı düşman türlerine karşı kullanıldığı için savunma ordusunu tek bir değere göre değil, beklediğin saldırı türüne göre kurmak daha doğru olur.

Dukak Alp
102 ileti
🏹 İstanbul · Hun · 256 nüfus
Beta GönüllüsüKut Taşıyan

Tablonun olduğu internet adresini ver sor sorunu o kadar da zor değil